MENU
Wnętrze kościoła - fragment sklepienia sieciowego. Fot. Darek Galewski.

Dodał: Lekok° - Data: 2020-08-10 16:30:52 - Odsłon: 112
27 listopada 2010

Data: 2010:11:27 10:41:56   ISO: 400   Ogniskowa: 18 mm   Aparat: PENTAX Corporation PENTAX K200D   Przysłona: f/3.5   Ekspozycja: 1/6 s  

Kościół składa się z nawy, krótkiego zamkniętego trójbocznie prezbiterium, prostokątnej kaplicy od południa oraz zakrystii , która przylega od północy do prezbiterium. Starsze części zostały nakryte sklepieniami sieciowymi, nowsze zaś posiadają sklepienie kolebkowe z lunetami oraz krzyżowe. Kościół jest orientowany.
Prezbiterium - znajduje się w nim renesansowa nastawa ołtarzowa z XVI w.; obraz główny z XVII w. przedstawia Nawiedzenie NMP, napis powyżej obrazu brzmi:
Regali ex progenie Maria orta de tribu Juda, clara de stripe David
Powyżej napisu znajduje się kopia obrazu MB Nieustającej Pomocy, pod głównym obrazem znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu. Współcześnie, w stylu barokowym przygotowano ołtarz posoborowy i ambonkę; nad wejściem do do zakrystii wisi obraz przedstawiający św. Antoniego.
Ołtarze boczne - po lewej stronie ołtarz posiada obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę oraz powyżej mniejszy z wizerunkiem Chrystusa niosącego krzyż; drugi ołtarz, po prawej stronie, zdobi obraz przedstawiający Zesłanie Ducha Świętego i powyżej, mniejszy, na którym są Matka Boża z Dzieciątkiem. Na obu ołtarzach znajdują się figury czterech ewangelistów; przy prawym ołtarzu, na zakończeniu łuku stropu znajduje się odsłonięty herb przedstawiający głowę byka.
Kaplica św. Rocha - nic się nie zachowało z dawnego wyposażenia kaplicy; figura świętego, dawniej przedmiot czci, znajduje się w muzeum w parafii WNMP w Żaganiu; posadzka w kaplicy jest wyłożona płytami, które znajdowały się niegdyś w nawie głównej.
Figury umieszczone po bokach nawy, pierwotnie w prezbiterium, przedstawiają św. Michała Archanioła z wagą oraz Króla Dawida z harfą.
Krypta grobowa - w północno-zachodniej części kościoła, po wojnie sprofanowana łącznie z próbą podpalenia znajdujących się tam kilkunastu trumien z XVIII w. Obecnie wejście zamurowane, znajdują się w niej fundamenty dwóch filarów podtrzymujących chór.
Za wikipedią

  • /foto/8857/8857346m.jpg
    2010
  • /foto/8857/8857351m.jpg
    2010
  • /foto/379/379898m.jpg
    2011

Zbiory własne Lekoka

Poprzednie: Wnętrza i wyposażenie kościoła Strona Główna Następne: Park w Szprotawie